Kişisel Makine Deneyimlerim

Merhaba fotoğraf severler!

Makine tecrübelerime dayalı kısa bir geçmiş hazırlamak istedim. Bunu yapma sebebim aslında almayı düşündüğünüz, hangisini almaya karar veremediğiniz yada almış olduğunuz makinelerinize dayalı bakış açısının ve ihtiyaçların zamanla değişebileceği yönünde, bu doğrultuda bir sonraki yazım en doğru tercihi nasıl yapmamız gerektiğine dair olacak.

2003

Nikon FM10

İlkokul yıllarında babamın eve getirdiği filmli analog makineyle başladı macera. O zamanlar çekeceğim şeyin bir fotoğrafa dönüşeceği ve sonsuza kadar kalacağı düşüncesi heyecan vericiydi ve çekeceğim şeyi yalnızca vizörden görüp silemeyeceğimi bildiğim için seçici olmak durumundaydım. Bu yazı yalnızca kullandığım makinelere dayalı olacağı için çektiğim fotoğraflar ile ilgili ayrı bir yazı hazırlayabilirim ileride…

Nikon FM10 © Joe Ravi via Wikimedia Commons

2010

SAMSUNG SL102 / ES55 Siver

Lise yıllarında arkadaşlarımı ve gezdiğim yerleri çektiğim ilk dijital kameram. Kompakt her yere kolayca taşınabilir. Kolay kullanımı vardı. Fotoğraflar bilgisayara telefona hızlı aktarılabiliyor ve dönemin telefonlarına göre çözünürlüğü oldukça kaliteli fotoğraflar elde etmemi sağlıyordu.

2012

ZENIT ET

Üniversiteye başlayınca hazırlık okurken ilk başta yaptığım şeylerden birisi tabi ki Fotoğrafçılık Kulübüne üye olmaktı. Bu kulüpte karanlık odada film banyolamadan, temel fotoğraf bilgilerine, analog makinede kullanımından stüdyoda dijital makine kullanımına kadar bir çok ders aldım.

Eğitimde kullandığım analog makine: ZENIT ET

2013

Eğitimde kullandığım dijital makine:

Canon EOS DIGITAL REBEL XSi

Sene başında aldığım eğitimlerle sene sonuna doğru çeşitli etkinliklerde fotoğrafçı olarak görev almaya başladım. Bu süreçte Canon EOS DIGITAL REBEL XSi kullanmaya devam ettim. Kısa bir süre için Canon 5D Mark II ile tanıştım.

Canon 5D Mark II

Kullandığım lensler ise:

Canon EF-S 18-55mm F3.5-5.6 IS

Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM

Canon EF 50mm F1.4 USM

Etkinliklerde kısa bir süre için NIKON D3100 kullandım..

Çektiğim etkinlikler:

Koç Üniversitesi 13. Dans Festivali 

Işık Üniversitesi, Tiyatro ve Müzikal Kulübü / “Bana Bir Şeyhler Oluyor” Oyunu

Işık Üniversitesi Bahar Festivali 2013

2014

Canon EOS 700D

İlk kez kişisel DSLR makine aldığım zaman. Kit lensi ile birlikte aldığım giriş seviye bir makineydi fakat çıkış senesinde aldığım için profesyonel seriyi bana hiç aratmayan özellikleri vardı. Açıkçası şuan olsa hala (vlog için) kullanırdım diyebileceğim kalitede olduğunu söyleyebilirim. Çantamdan hiç eksik olmazdı gittiğim her yerde her zaman yanımdaydı bir şeyleri çekmeden duramazdım. Yaratıcılığımı fotoğraf ve kısa filmlerle kullanmaya ilk başladığım, ufkumu açan yıllar olmuştu.

2018

Canon EOS 60D & Canon EOS 5D Mark 4

Colin’s de Tasarım Asistanı olarak çalışmaya başladığım süreçten bu yana ürün çekimlerinde kullandığım makineler.

2019

Tekrar kişisel profesyonel bir makine almaya karar verdiğim dönemin sonunda uzun araştırmalar sonucu Fujifilm’e karar verdim. Bu süreçte  X-Workshop Eğitimlerine katılıp makine ve lenslerini deneyimleme şansı yakaladım.

Fujifilm X-T30

Etkinlikleri keşfetmişken Medium Format canavar makinelere de el atmadan duramadım tabi ki  GFX-Workshop Eğitimlerine de katıldım. (Not: Bir gün bu canavarlardan birine sahip olmak dileğiyle)

Fujifilm GFX100

Fujifilm GFX 50S

Tüm bu süreçlerin sonunda karar aşaması tamamlandı ve eğitimlerden çıktığım bir gün sonunda hayalime kavuştum.

Fujifilm X-T3

Makineler teknolojik olarak ilerlemenin duraksamadığı bu çağda çok hızlı değişiyor ve gelişiyor. 7 yıl önce aldığım makinelerden birisi bugün hala iş görecek durumda elbette fakat her zaman daha iyisinin var olduğu bu süreçte biz de akıma kapılıyoruz malesef.

Bu sürecin sonunda öğrendiğim ve size önerebileceğim bir şey var ise o da şudur. Eğer günün birinde profesyonel bir seri oluşturma gibi hayalleriniz var ise. Teknolojinin gelişimini göze alın ve objektif/lens tercihleriniz önceliğiniz olsun. Makine/gövdeler ne kadar değişir ve gelişirse gelişsin optik yapıya sahip olduklarından dolayı lensler çoğunlukla eskimez. 5-10 yıl, hatta manuel lens kullanımına önem veren bir sinematograf iseniz bazen 50-60 yıllık analog lensler bile kullanımınıza açıktır.

Fujifilm’i diğer markalara kıyasla tercih etmeme neden olan optik kalitesi ve keskinliği yanı sıra metalik yapıya sahip analog lenslerdeki gibi sağlam bir yapıya sahip olması diyebilirim. 3-5-10 yıl sonra bir kaç çeşit lensim var iken yeni bir X gövde modeli tanıtıldığında, şuanda kullandığım lensleri hala kullanabileceğim için X-T3’ü satıp yeni modeli aldığım zaman bir zararım olmayacak.

Kullandığım lensler:

Fujinon XF16mmF1.4 R WR

Fujinon XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR

İhtiyaçlarınıza ve kişisel tercihlerinize göre lense öncelik vererek bütçeniz dahilinde makinenizi seçmek daha mantıklı bir seçimdir her zaman. Danışmak istediğiniz her marka (Fujifilm, Canon, Sony, Nikon, Sigma, Leica, Mamiya….) ve modelde istediğiniz seviye ve bütçede makine ve lens seçiminiz konusunda sorularınıza her zaman açığım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Vizörünüz açık olsun.

Bu yazıyı hazırlamamda bana ilham olan Hakkı Ceylan Bey’in yazısı için ayrıca saygılarımı sunarım. Yazısına göz atmak için linke tıklayabilirsiniz.

https://www.hakkiceylan.com/kisisel-fotograf-makinesi-tarihim