Fujinon XF16mm F1.4 R WR İnceleme / Uzun Kullanım

Merhaba fotoğraf severler!

Bu yazımda 1 yıldır kullanmakta olduğum Fujifilm’in geniş açı prime lensi Fujinon XF16mmF1.4 R WR ile uzun kullanım deneyimlerimi ve neden tercih ettiğimi aktaracağım.

Full Frame karşılığı

Fujifilm X serisi makineler APSC yani Full Frame’den 1.5 crop sensöre sahip oldukları için lensleri de buna göre tasarlanıyor. Odak mesafesini 1.5 ile çarptığımız zaman denk geldiği aralığı net olarak hesaplayabiliriz. Yani tam olarak FullFrame eş değeri; 16mm (APSC)= 24mm((FF)

Malzeme

Bir itiraf olarak Fujifilm’i tercih etme nedenlerimden biri sayılabilecek makine ve lenslerin metal yapısının kaliteli hissettirmesi. Küçük sevimli görünen bu APSC makinelerden birisini elinize aldığınız anda metal yapısı gereği boyutuna göre ağırlığı şaşırtıcı bir his uyandırıyor. Ağır dediğime bakmayın bir çok DSLR makineye göre boyutları gereği hala kullanım açısından oldukça hafif. (375 gram)

Kullanım Alanı

Önceki yazılarımdan Fotoğraf Makinesi ve Lens Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ‘de belirttiğim üzere kullanım alanı oldukça önemli bir konu. Ne yapmak istediğinizi bilmek, bilmiyorsanız bir kit lens ile en çok çekim yaptığınız odak aralıklarını keşfetmek çok önemli.

Bu lens geniş açısı, düşük diyaframı, minimum odaklanma mesafesi, su geçirmezliği… sayesinde neredeyse her şeyi yapmanıza olanak sağlayabiliyor. Sokak, portre, manzara, makro fotoğrafçılığı, vlog…

Alan Netliği

Arka plandaki ışıkların küçük daireler şeklinde fotoğrafa kattığı büyülü bir görüntü oluşturuyor. Prime lenslerin böyle çekici bir yanı var. Daha düşük diyaframa ulaşabildiği için aldığı ışık oranı artıyor ve net alan derinliği sığlaşıp bu büyülü görüntüleri bize sunabiliyor. Bu lensin 15cm asgari çekim mesafesi geniş bir açıda bile muazzam bir bokeh etkisi verebilir. Bu makro özelliği bu lensi vazgeçilmezim yapıyor diyebilirim.

Ayrıca rahatça vlog çekerken arkaplanı bulanıklaştırıp konunuza odaklamaya olanak sağlayabilecek bir lens. Vlog konusunda bir uyarı: lenste optik görüntü sabitleyici (OIS / Optic Image Stabilization) olmadığı için videolarınızın titrememesi için gövdesinde görüntü sabitleyici (IBIS/In Body Image Stabilization) sistem olan modelleri tercih etmenizde fayda var (X-H1, X-T4 gibi…)

Kullanım Kolaylığı

Lensin üzerinde bulunan diyafram halkası istediğim açıklığı ayarlamama hızlıca ulaşmama olanak sağlıyor. Netlik halkası otomatik netleme ile manuel netleme arasında hızlıca geçiş yapmanıza kolaylık sağlayan klik sistemine sahip. Manuel moda geçtiğinizde alan derinliği taksimatı çizgilerini görebilirsiniz. Sokak fotoğrafçılarının vazgeçilmez özelliği.

Hava Koşulları

Huawei Mate 20 Lite ile çekildi

WR (Weather Resistant) Suya dayanıklı, toza dayanıklı ve -10°C düşük ısıda fonksiyonları etkilenmeden çalışabilir olması, şiddetli yağmur altı çekimlerinde bile çekim yaparken gözüm arkada kalmadan devam etmeme olanak sağlıyor.

İklime dayanıklı yapı, objektif gövdesinin üstündeki 8 alanda 9 adet mühür içerir. Böylece objektif ani yağmurdan, tozdan ve su sıçramalarından korunur.

Odak Mesafesi

Sokak fotoğrafçılığında prime lens kullanmanın fotoğrafçılığı geliştirdiği, hatta bazılarına göre manuel lens harici kullanılmaması gerektiğine dair sert bakış açısı olanlar var. Bana göre sokağın ritminde kaçırılmaması gereken manuel netlemeye her zaman bırakamayacağınız anlar vardır. Sıklıkla kullandığım 50–140mm tele lensim uzakta gördüğüm konuları bile kompozisyonunu zoom aracılığıyla ayarlamama yardımcı oluyor. Fakat yakınımda gerçekleşen olaylarda geniş açıya ihtiyaç duyduğum anlar tele lensimin takılı olması pişmanlık uyandırabiliyor. Aynı durum tersi bir durumda da gerçekleşebiliyor. Bu yüzden sokak fotoğrafçılarının çoğunun neden 23mm 35mm tercih ettiklerini tahmin etmek zor olmasa gerek. Fakat ultra geniş açısı sayesinde kompozisyonunuzu daha sonrasında da rahatça kurgulayabileceğiniz ve üstteki lenslere göre görselinize daha çok hikaye sığdırabileceğiniz bu lensten vazgeçmek kolay değil. Manzara fotoğrafları çekerken kit lensteki 18mm’nin bile göstermek istediğiniz doğanın mucizelerini sığdıramadığınız anlarda bu lense ihtiyaç duyacaksınız. Gece çekimlerinde bile muazzam ışık ve renkler elde etmenize olanak sağlayan bir lens.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.